Thought of the Day: Nothing to wear

United Kingdom(Great Britain)

How many times did you admit it while going out? I have this stage of mind every time I prepare to work or I have a special occasion. And although my wardrobe doors don’t close already I still have this feeling that I just don’t have anything proper for this particular event. So A: I should stop buying things and concentrate on the clothing I have already, B: Make more space in my wardrobe for new arrivals, C: Keep searching for new things, because you never know when you will need them. Definitely C!

Poland

Jak często zdarza się Wam stwierdzić, że nie macie co na siebie włożyć pomimo tego, że na wieszakach wisi pełno ubrań? Ja niestety powtarzam to sobie za każdym razem, gdy szykuję się do pracy lub na szczególną okazję. I pomimo tego, że moja szafa już pęka w szwach, ciągle dochodzę do tego samego wniosku: nic, co znajduje się w środku, nie nadaje się na ten konkretny dzień. Może więc powinnam: A: przestać kupować nowe rzeczy i skoncentrować się na ubraniach, które już mam, B: Zrobić nieco miejsca na nowe zakupy, C: wciąż poszukiwać nowych nabytków, bo nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać? Zdecydowanie wybieram opcję C!

(Image: Pinterest)

Advertisements
This entry was published on November 30, 2013 at 10:24 pm. It’s filed under Fashion, Lifestyle, Words of wisdom and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Follow any comments here with the RSS feed for this post.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: